Implantologia jest głównym zabiegiem, który wykorzystuje implant, w celu pozbycia się ubytków naturalnych, które są groźne dla zdrowia jamy ustnej, a ponadto mają bardzo nieestetyczny wygląd. Dziś wykonują ją niemal wszyscy lekarze na całym świecie, ponieważ jest podstawą pięknego i zdrowego uśmiechu. Implantologia ma bardzo wiele róznorodnych celów, ale też wiele lat nauki i badań. Nowoczesne metody, jakie zaczęto dziś stosować pozwalają na realizację wielu wcześniej zupełnie nie zaplanowanych celów.

zęby

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Z tego względu celami implantologii mogą być, miedzy innymi: stabilizacja protezy, przez co następuje poprawa funkcji zgryzu takich jak żucie, czy miażdżenie pokarmu, uzyskanie protezy stałej, która jest bardziej praktyczna aniżeli wcześniej stosowana w każdym przypadku proteza ruchoma. Implantu stałego nie da wyjąć się z ust, przez co jest on trwały i niemożliwe jest jego całkowite uszkodzenie. Głównym celem implantologii jest też uniknięcie szlifowania zębów, co zapobiega naruszeniu naturalnej tkanki zęba, a także zapobieganie resorpcji kości. Implantologia stosuje implant, jako główny materiał do swoich badań i leczenia. Implanty są, więc substytutami zęba naturalnego i jego korzenia. Są to bardzo dobre rozwiązania, które stomatolog proponuje w przypadkach, gdy pacjentowi brakuje jednego, zęba, kilku, lub też jest całkiem bezzębny.

W pierwszych przypadkach implantologia wykorzystuje pojedyncze substytuty, zaś w drugim mosty, połączone w całość, dzięki czemu szczęka jest nieruchoma i niezagrożona przez ryzyko wypadnięcia. Implantologia charakteryzuje się też tym, ze muszą byc w niej przeprowadzone przed zabiegiem badań klinicznych, przed rozpoczęciem zabiegu. W czasie przeprowadzania owych badań należy wziąć pod uwagę zdrowie pacjenta, ewentualne alergie na składniki implantu, oraz ustawienie, ruchomość i poziom higieny jamy zębowej. Ważna jest także ocena stanu dziąseł, gdyż w celu wstawienia implanta, nie mogą być one nadwrażliwe, krwawić, bądź też mieć nieprawidłową budowę, uniemożliwiającą szczep. Konieczna jest też analiza radiologiczna, w której wykonuje się wynik tomografii komputerowej. Radiologia informuje wiec stomatologa o wysokości wyrostków kostnych, oraz o długości implantów, które mają się w tych miejscach pojawić.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Kategorie: Dentysta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *