Zawód stomatolog  jest trudnym i wymagającym odporności zajęciem. Powszechnie wiadomo, że nie tylko dzieci nie lubią chodzić do dentysty, lecz też i osoby dorosłe. Spowodowane jest to strachem przed odczuwanym bólem. Istnieją osoby, które trafiają na dentystyczny fotel dopiero wtedy, gdy ząb jest tak chory, ze boli przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. To utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, zajmowanie się rozmaitymi sprawami i zmusza, by wybrać się do stomatologa. To, czym zajmuje się stomatolog wiemy, jednakże gdybyśmy chcieli zagłębić się w bardziej szczegółowe rezultaty jego pracy, prawdopodobnie natrafilibyśmy na mur, powszechnie zwany niewiedzą.

zęby

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Lekarz stomatolog wymaga, więc nie tylko naturalnych, pozytywnych cech charakteru, ale także musi wykazywać się niezwykłą wiedzą, umiejętnościami dodatkowo być sprawny manualnie. Nauka stomatologiczna wciąż postępuje, przez co, także stomatolog musi nad nią nadążać, co oznacza, że nie wystarczy, że ukończy studia drugiego stopnia i odbędzie praktykę w zawodzie, lecz musie przez cały czas swojej pracy ciągle dbać o pogłębianie swoich wiadomości i nadążać za nowinkami i nowościami. Najważniejszą cechą charakteru, jaką powinien cechować się dentysta, jest umiejętność postępowania z rozmaitymi ludźmi.

Musi on zdawać sobie sprawę, że mimo jego ostrożności i delikatności, niektórzy pacjenci na fotelu dentystycznym, podczas wykonywania zabiegu naprawdę cierpią i nie jest to cierpienie udawane. Z tego względu stomatolog musi posiadać dar, dzięki któremu będzie umiał rozładować powstałe w gabinecie napięcie, a nawet wywołać uśmiech na twarzy pacjenta. Jest to nie zwykle ważne by cieszył się sympatią, gdyż w ten sposób będzie zdobywał także zaufanie, co znacznie ułatwi mu pracę. Często dentysta powinien wczuć się w sytuację pacjenta, który znajduje się na fotelu i cierpi, na przykład przy kanałowym leczeniu zęba. Niewielki miły gest w tej sytuacji pomoże mu się odprężyć, a tym samym nie będzie już tak bardzo nastawiony na ból.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *