Wszczep implantu to nic innego jak substytut naturalnego korzenia, który ma kształt zbliżony do śruby, a przez to, może być umiejscawiany w naturalnych miejscach po ubytkach zębowych. Implanty różnią się pomiędzy sobą rozmiarami, które muszą być dopasowane do naturalnej wielkości zębów pacjenta, kolorem, a co najważniejsze materiałem, z którego są zbudowane, oraz nalotu, który stanowi ich powierzchnię. Przyjęto uważać, ze implantów wszczepia się tyle ile brakuje zębów, jednakże nie jest to prawdą.

zęby

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

W rzeczywistości w wielu przypadkach wykonuje się punktowy implantologiczny zabieg, zaś resztę ubytków pozostawia nienaruszoną. Przeważnie w miejscach dużych ubytków, umieszcza się koło siebie dwa implanty, które połączone są łącznikiem tytanowym, dzięki czemu charakteryzują się ogromną stabilnością i odpornością na uszkodzenie. Dzięki temu mamy pewność, ze nawet przy gryzieniu bardzo twardego pokarmu, nie wypadną one, lecz pozostaną na swoim miejscu. Zabieg wstawienia implanta, oprócz przeprowadzenia badań początkowych jest dwuetapowy. W pierwszym etapie jest, więc nawiercany jest otwór w kości, zaś następnie wkręca się wszczep. Po tym zabiegu pozostaje już tylko zamknięcie otworu operacyjnego.

Po pierwszym etapie wszczepiania implanta może pojawić się nieznaczny ból, spowodowany podrażnieniami dziąsła i kości naturalnej. Wymagany jest wówczas krótki okres rekonwalescencji, po którym można przejść do drugiego i zarazem ostatniego etapu zabiegu. W drugim etapie umieszcza się korony na trzonach korzeniowych, dzięki czemu zyskują wygląd naturalnego zęba. Zabieg wstawiania implant,  wykonywany przez doświadczonego lekarza stomatologa,prawie w ogóle nie jest bolesny. Wykonywany jest pod miejscowym znieczuleniem, tak, że w chwili zabiegu w ogóle go nie czujemy. Przykre objawy mogą pojawić się jedynie w okresie gojenia się ran. By zapewnić implantom umieszczonym w jamie ustnej bardzo długą żywotność, po zabiegu wskazana jest nienaganna higiena jamy ustnej. Zapobiega to rozwojowi próchnicy, oraz powoduje, że implant będzie przez długi czas w stanie nienaruszonym.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *